Botanikai Közlemények

  A Magyar Biológiai Társaság Botanikai Szakosztályának Folyóirata

English

   < 2017

 

Botanikai Közlemények 104(2): 235–250 (2017)
DOI: 10.17716/BotKozlem.2017.104.2.235

 

 

Kiegészítések Magyarország páfrányainak elterjedési adataihoz, különös tekintettel előfordulásukra kőépítményeken

 

TAMÁS Júlia1*, VIDA Gábor2 és CSONTOS Péter3 

 

1Magyar Természettudományi Múzeum, Növénytár,
1089 Budapest, Könyves Kálmán körút 40.; tamas.julia@nhmus.hu
2Magyar Tudományos Akadémia, Biológiai Tudományok Osztálya,1245 Budapest, Pf. 1000
3Magyar Tudományos Akadémia, Agrártudományi Kutatóközpont,
Talajtani és Agrokémiai Intézet, 1022 Budapest, Herman Ottó út 15.

*levelező szerző

 

Elfogadva: 2017. november 22.

 

Kulcsszavak: antropogén élőhelyek, elterjedési adatok, idegenhonos páfrányok, kőfalak, flóratérképezés, téglafalak, védett páfrányfajok.

 

Összefoglalás: Munkánk célja a páfrányfajok tekintetében kiegészítő adatok szolgáltatása Magyarország edényes növényfajainak elterjedési atlaszához. Új florisztikai adataink zömmel a fővárosra és annak agglomerációs övezetére vonatkoznak, de szórvány jelleggel az ország más területeiről is közlünk új adatokat. Mivel a vizsgált terület döntő részére az erős beépítettség a jellemző, ezért külön fgyelmet fordítottunk az antropogén élőhelyekre.
          Felmérésünk eredményeként 15 fajra nézve találtunk összesen 54 esetben új előfordulási adatot, amelyek 18 flóratérképezési cellára vonatkoztak. Adataink öt védett páfrány faj: Asplenium adiantum-nigrum, A. scolopendrium, Gymnocarpium robertianum, Polystichum aculeatum és Telypteris palustris elterjedésének ismeretéhez is hozzájárultak. A legtöbb új adatot a következő fajokra találtunk (zárójelben az olyan térképezési egységek darabszáma áll, ahonnan korábban a faj nem volt ismert): Asplenium ruta-muraria (9), Asplenium trichomanes (7), Dryopteris flix-mas (7), Polystichum aculeatum (7). Meglepő módon négy egzóta páfrány: Adiantum capillus-veneris, Cyrtomium falcatum, Pteris cretica és Pteris cf. multifda szubspontán előfordulását is megtaláltuk, mindegyiket budapesti kórház-épületek télen folyamatosan fűtött falain.
         A felmérés eredményei alapján úgy látjuk, hogy a páfrányok flóratérképezése során érdemes alaposan átvizsgálni az épített környezetet is, különösen az elhanyagolt épületek, várromok és más kőből rakott, ember alkotta építmények falait, mert azok alkalmas élőhelyet nyújthatnak a páfrányok megtelepedésére, amelyek között nem ritkán még a védett fajok is felbukkanhatnak


Teljes szöveg

 


Magyar

Rövid történet

Szerkesztőbizottság

Szerzői útmutató

Tartalom

Megrendelés

Impresszum